hu
Helyreállító igazságszolgáltatás

Facebook
Könyvajánló
Partnerek és támogatók

Regisztrálna?

foresee.hu

2012. 05. 30

Fellegi Borbála „A megbékélés és jóvátétel jelentősége a konfliktuskezelésben” címmel tartott előadást 2012. május 11-én a Szim Salom Progresszív Zsidó Hitközség rendezvényén.

A Foresee ügyvezetője előadásában bemutatta a helyreállító igazságszolgáltatási szemlélet alapjait, módszereit és pszichológiáját.

Ezt követően a rendezvényen részt vevő nagyjából 30 fő megtekintette a Foresee

2012. 05. 28

Fellegi Borbála trénerként vett részt a Heves Megyei Büntetés-végrehajtási Intézetben 2012. májusában megtartott 30 órás képzésen.

A háromnapos képzésen összesen 10-en vettek részt, 6-an a Heves Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet nevelői, 4-en pedig a Balassagyarmati Fegyház és Börtön nevelői voltak.

A képzés célja az volt, hogy a résztvevők megismerjék a resztoratív szemléletet, és személyközi konfliktusok...

2012. 05. 06

A műhely fő témája a módszertanhoz kapcsolódott, amelyet két szinten is tárgyaltak: egyrészt kutatási szempontból, másrészt az alkalmazott resztoratív módszerek, technikák szempontjából is.

A Foresee Kutatócsoport munkatársai, Borbála Fellegi, Dóra Szegő, Gabriella Benedek, Eszter Posch and Zsuzsanna Z. Papp a

2012. 04. 26

2012. március 20-21-én Křtiny adott otthont a második GRUNDTVIG REDICT találkozónak, ahol a résztvevőkkel azzal a szakmai céllal találkoztunk, hogy megtervezzük, milyen módon járuljunk hozzá az alternatív vitarendezés lehetőségeinek terjesztéséhez a Grundtvig projekt keretében.

A főszervező és ezúttal vendéglátó csehországi Megbékélés, Mediáció és Arbitráció Európai Intézete közhasznú szervezetet (ESI) képviseletében Marie Boháčová, Lenka Pavlová,  Eva Vaňková és Michal...

2012. 04. 25

A "Felelősségvállalás, Kapcsolat és Helyreállítás" c. kötet teljes szövege letölthető ingyenesen. A kötet a magyarországi, angliai, német és belgiumi kutatási eredményeket és esettanulmányokat tartalmazza.

A kötet címe hivatkozáshoz:

Barabás, T. - Fellegi, B. - Windt, Sz. (szerk.) (2011), Felelősségvállalás, Kapcsolat és Helyreállítás. Budapest: OKRI. ISBN 978-963-89468-0-5.

E tanulmánykötet az Európai Bizottság Criminal Justice 2008 Programja által támogatott "

2012. 04. 18

A Foresee partnerként vesz részt a 2012. február elsejével elindult, belgiumi, szerb, osztrák, ír és magyar partnerek összefogásával megvalósuló, az Európai Unió Kutatási és Technológiafejlesztési Hetedik Keretprogramja (Seventh Framework Programme for Research and Technological Development), közismert nevén FP7 által finanszírozott, négy éves nemzetközi projektben.

A kutatás-fejlesztési projekt kísérletet tesz a biztonság és igazság(osság) új,  alternatív felfogásának kifejlesztésére. Négy akciókutatásra alapozott, azzal összeépült elméleti kutatómunka során megvizsgálásra kerül a helyreállító (resztoratív) szemléletű megközelítések alkalmazhatósága az...

2012. 03. 18

A „Békítőkörök Európában" - program célja, hogy a békítőkör nevű helyreállító igazságszolgáltatási módszer bevezetését vizsgálja európai országok igazságszolgáltatási rendszereiben. A békítőkör olyan helyreállító eljárás, mely a bűncselekmény áldozatainál és elkövetőinél szélesebb kör bevonására törekszik.

A kísérleti program 2011 szeptembere és 2013 májusa között, három ország partnerségében valósul meg. Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Baranya és Hajdú-Bihar megyékben a Foresee Kutatócsoport vezetésével, Németországban Tübingen és Reutlingen tartományokban, a

2012. 03. 17

A Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának poszt-graduális mediátor szakának hallgatói számára tartott képzésén, Fellegi Borbála tréning formájában mutatta be a resztoratív eljárások elméletét és gyakorlatát.

A képzés gyakorlati része számos resztoratív eljárást érintett, többek között a büntetőügyekben alkalmazható mediációt, a konferencia-módszert, a körmódszert, a közösségi mediáció módszertanát, valamint a családi döntéshozó csoport módszerét.

A tréning hangsúlyos részét képezte a...

2012. 03. 17

Fellegi Borbála a resztoratív eljárások elméletéről és gyakorlatáról tartott képzést az ELTE PPK mester szakos tanárhallgatóinak.

A képzés gyakorlati része érintette a büntetőügyekben alkalmazható mediációt, a konferencia-módszert, a körmódszert, a közösségi mediáció módszertanát, valamint a családi döntéshozó csoport módszerét.

Az egyes technikák gyakorlati megközelítése mellett a képzés során áttekintésre...

2012. 02. 14

A MEREPS (Mediációs és Helyreállító Igazságszolgáltatás a Büntetés-végrehajtásban) című projekt zárókötete megjelent magyar nyelven. A kötet tartalmazza a MEREPS-partnerek börtönmediációval kapcsolatos kutatásainak eredményeit, körképet adva a témáról Magyarországról, Angliáról, Németországról és Belgiumról.

 

A kötet korlátozott számban ingyenesen átvehető Budapesten az Országos Kriminológiai Intézetben (1122 Budapest, Maros u. 6/a).

 

Amennyiben szeretne kötetet átvenni, kérjük, jelezze igényét Dr. Windt Szandra, az OKRI kutatója felé ([email protected], 06 1 356 7566).

E tanulmánykötet a magyar és a nemzetközi MEREPS partnerek három éven keresztül megvalósított munkájának összegzését, eredményeit, tanulságait, tapasztalatait és javaslatait foglalja össze.

Elsőként az Országos Kriminológiai Intézet több éves empirikus kutatásainak hátteréről, a vizsgálat...

2012. 02. 09

A „Mediáció és resztoratív igazságszolgáltatás a büntetés-végrehajtásban” (MEREPS) című projekt háromnapos zárókonferenciája 2012. január 17. és 19. között került megrendezésre a Foresee Kutatócsoport és az Országos Kriminológiai Intézet szervezésében.

Lezárult a Foresee Kutatócsoport vezetésével és az Országos Kriminológiai Intézet szakmai irányításával...

2011. 12. 09

Benedek Gabriella és Fellegi Borbála 30 órás tréninget tartott a győri Széchenyi István Egyetemen „Interprofesszionális közösségi munka” címmel. A tréninget a Széchenyi István Egyetem Szociális Munka Tanszéke szervezte.

A kurzusra jelentkezett 25 hallgató többsége diplomás, segítő foglalkozású szakember volt, köztük több intézményvezető is.

A tréning elsődlegesen csoportmunkák, saját élményt biztosító szerepjátékok és filmvetítések segítségével járta körbe az alternatív vitarendezés szemléletét,...

2011. 12. 03

A Magyar Szociológiai Társaság 2011-ben „Kollektív traumák, határhelyzetek, természeti és társadalmi katasztrófák” címmel tartotta éves konferenciáját és közgyűlését november 11. és 13. között a Miskolci egyetem Szociológiai Intézetében.

A Foresee ügyvezetője november 11-én, a konfliktuskezeléssel és diszkriminációval foglalkozó Társadalompolitikai Párbeszéd Műhely szekció – kerekasztal programjában vett részt, „A konfliktuskezelés komplexitása, a diszkrimináció elleni küzdelem nemzetközi és hazai módszerei” című előadás...

2011. 11. 14

A REDICT (Resolving Disputes in twenty-first CenTury - Konfliktusok megoldása a 21. században) projekt keretében a cseh szervezők a szlovák, litván, olasz és magyar partnerek közreműködésével arra vállalkoztak, hogy lehetőséget teremtenek 2011 őszétől két éven át, összesen négy alkalommal a személyes találkozásra. Egyrészről, hogy így kapjanak közelebbi képet egymás kulturális örökségéről, szokásairól. Másrészről pedig, hogy hatékonyan előmozdítsák a projekt további közös fő célkitűzését: a nagyközönség és a társszakmák ismereteinek bővítését hazáikban az AVR lehetőségekről és -kultúráról.

Vilniusban, az első találkozó helyszínén a szervező Megbékélés, Mediáció és Arbitráció Európai Intézete közhasznú szervezetet (ESI) Lenka Pavlová és Marie Bohacová, az Eperjesi Egyetem görögkatolikus teológiai fakultásának mediációs tanszékét (University of Presov) Slavka Karkosková, Renata...

2011. 10. 31

Október 25-én kedden 17.30-tól az iskolai konfliktusokkal, az iskolai erőszakkal és az iskolai konfliktuskezelés lehetőségeivel foglakozott az ELTE ÁJK Kriminológiai TDK-ja. Vendégek voltak: Aáry Tamás Lajos az oktatási jogok biztosa és Fellegi Borbála kutató.

A kerekasztal beszélgetésen nagyjából 15 hallgató vett részt. Az érintett témák között voltak a bántalmazó és bántalmazott gyermekek személyiségjegyei, a tanárok szerepe és felelőssége, a családi hátterek, valamint a család szerepe. Szintén megvizsgálásra került az iskolai erőszak kapcsán a jogi...