A RAN projekt az Európai Bizottság által létrehozott ernyőszervezet, amelynek célja, hogy a különböző tagországokban dolgozó, az ideológiai extrémizmus és erőszakos radikalizmus ellen küzdő gyakorló szakemberekből álló hálózatot hozzon létre azzal a céllal, hogy segítse a köztük zajló információ- és tapasztalatcserét és lehetővé tegye a jó gyakorlatok megosztását.
A kétnapos intenzív program számos lehetőséget adott egymás munkájának megismerésén túl az inspiráló szakmai párbeszédekre és információcserére egyaránt. A találkozó az alábbi témák mentén zajlott:
• A résztvevők és szervezeteik munkájának bemutatása
• Annak megvitatása, hogy az ideológiai szélsőségesség és erőszakos radikalizmus hogyan manifesztálódik a különböző országokban és milyen kihívásokra keressük a választ
• A különféle szakmák és szervezetek megközelítésmódjainak, módszereinek, jó gyakorlatainak és esetleges kudarcainak megosztása
• Közös kihívások és útkeresések, amelyekkel az ezen a területen dolgozó civil szervezetek szembesülnek
A konferencia számos szakterületről hívott meg képviselőket annak érdekében, hogy megoszthassák egymással a különféle tapasztalatokat, megközelítésmódokat és jó gyakorlatokat, melyek közül a teljesség igénye nélkül említek néhányat. Részt vett a svéd és olasz EXIT állami támogatással működő szervezet, amely a neo-náci csoportokból illetve különféle szektákból kiszakadni igyekvő tagoknak biztosít sokrétű támogatást. Az olasz Egyesület a Terrorizmus Áldozataiért új projektjében adatbázist hoz létre a különféle áldozatok tanúságtételeiből. Szintén az áldozatokat támogatja a Horvátországban egyedülálló háborús áldozatok számára pszichoterápiás és egyéb szolgáltatásokat biztosító Coalition for Work with Psychotrauma and Peace. Az Osnabrücki Egyetem inspiráló kezdeményezésében kisfilmeket készítenek abból a célból, hogy az elterjedt előítéletes narratívákkal szemben ellentétes, új narratívákat hozzanak létre a tények alapján a kisebbségi etnikai csoportok védelmében. A szlovákiai magyar kisebbség képviseletében a Fondament civil szervezet volt jelen. Az rizikócsoportokkal dolgozó angol RecoRa a különösen veszélyeztetett területeken élő fiatal bandák tagjaival, azok családjaival és helyi közösségekkel dolgoznak sokrétű prevenciós és intervenciós szolgáltatást nyújtva a konfliktusok eszkalációjának megelőzése, ill. kezelése érdekében. A szlovén Egyesület az Erőszakmentes Kommunikációért büntetésvégrehajtási intézményekben biztosít sokrétű tanulási programot háborús bűnösök és családon belüli erőszakot elkövető fogvatartottak részére acélból, hogy megtörjék az egyéni erőszakos viselkedési mintázatokat. A Human Dimension OSCE húsbavágó helyzetjelentést adott a Boszniában és Hercegovinában felmerülő problémákról. A magyar színeket képviselő Foresee Kutatócsoport azt a kérdést vizsgálta, hogy hogyan lehet a resztoratív szemléletmódot és technikákat hatékonyan alkalmazni az ideológiai szélsőségesség és erőszakos radikalizmus elleni küzdelemben, számos kapcsolódási pontot találva a résztvevő szervezetek munkájával.
A konferencia, csakúgy mint a Ljubljana szimbólumaként ismert hármas híd, remek lehetőséget biztosított a résztvevők számára hogy számos szinten kapcsolódjanak egymáshoz.
A beszámolót készítette. Z. Papp Zsuzsanna.
Nincsenek üzenetek