A kézikönyv gyakorló mediátoroknak, vagy egyéb, resztoratív (jóvátételi) szemléletű konfliktuskezelő módszerekkel dolgozó facilitátoroknak készült. Azok számára szól, akik érdeklődnek aziránt, hogy miként lehet közösségeket érintő konfliktusok – akár bűncselekmények – esetén alkalmazni a körmódszert az érintett felek, támogatóik, közösségeik képviselői és az őket segítő szakemberek között.
E körök célja minden esetben az, hogy a résztvevők megértsék az okokat, amelyek a konfliktushoz elvezettek, elmondhassák és szembesüljenek annak hatásaival magukra és kapcsolataikra nézve, és közösen kidolgozzák a jövőre nézve mindenki számára megnyugtató megoldást, azaz a jóvátétel módját, valamint e konfliktus jövőbeni megelőzését.
A kiadvány elsőként bemutatja a békítőkör módszer sajátosságait a mediációval és konferencia-módszerrel összehasonlítva, majd pontról pontra végigveszi a békítőkörök előkészítéséhez és levezetéséhez szükséges lépéseket. A kiadvány második részében magyar, belgiumi és német esettanulmányokat olvashatunk tíz megvalósított békítőkör folyamatáról különböző bűncselekmények esetén. A kézikönyv egy szakirodalom-gyűjteménnyel, illetve egy körök előkészítéséhez és levezetéséhez segítséget nyújtó, kivehető segédlettel zárul.
Jelen kézikönyv a „Békítőkörök Európában" c. Európai Unió által támogatott projekt keretén belül készült (JLS/2008/JPEN015-30-CE-0267156/0039).
A kísérleti program 2011 szeptembere és 2013 májusa között, három ország partnerségében jött létre.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal, valamint a megyei kormányhivatalok együttműködésében megvalósuló projekt Magyarországon Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, Baranya és Hajdú-Bihar megyékben az Országos Kriminológiai Intézet partnerségében és a Foresee Kutatócsoport vezetésével valósult meg.
A kísérleti projekt Németországban Tübingen és Reutlingen tartományokban, a Tübingeni Egyetem Kriminológiai Intézetének vezetésével, Beligumban Flandriában pedig a Leuveni Katolikus Egyetem Kriminológiai Intézetének vezetésével valósult meg. A nemzetközi konzorciumot Prof. Elmar Weitekamp vezette a Tübingeni Egyetem képviseletében.
A kiadvány teljes szövege pdf formátumban e linken letölthető.
Tenniakarok - 2013.12.12. 11.15.18.
Tiszta szívből gratulálok, fantasztikus eredmény ez!
Bizakodom, hogy elkészült majd a magyar nyelvű változata is a kézikönyvnek, és a békítő körök magyarországi gyakorlata is nagyobb lendületet kap majd.
Készítettem egy prezentációt a "Helyi közösségi rendészeti iroda" kísérleti jellegű működésére, a modellben a mediátorok is szerepet kapnak.
Javaslatomat továbbítottam a lakóhelyem RK vezetőjének, és polgármesterének - ezidáig választ sem kaptam, okát nem tudom.
A prezimet terjesztem mindazoknak, akik szívesen cselekednének a helyi szinteken polgáraink valódi biztonsága érdekében.
További sok sikert és jó egészséget kívánok a Foresee Kutatócsoportnak, Mindnyájatoknak!