A projekt célkitűzése a hátrányos megkülönböztetés feltérképezése volt a büntetőeljárás, illetve a büntetés-végrehajtás tekintetében. A bírósági ügyiratokat, büntetés-végrehajtási iratanyagokat vizsgáló, valamint a fogvatartottak és személyi állomány tagok véleményét is elemző kutatás fókuszában a következő kérdés állt: van-e jelentősége a terhelt etnikai hovatartozásának a terheltekkel való bánásmódban és a büntető igazságszolgáltatás szerveinek döntéseiben. Bár a kutatás főképp a roma terheltekre fókuszált, a büntetés-végrehajtást érintő vizsgálódásuba bevontak egyéb szocio-demográfiai jellemzőket is, így azt is vizsgálták, hogy van-e a büntetés-végrehajtási rendszer döntéseiben jelentősége a fogvatartottak nemének, korának, iskolai végzettségének, stb.
A kutatás keretében a Foresee Kutatócsoport kutatója, Szegő Dóra fókuszcsoportos beszélgetéseket végzett három magyarországi büntetés-végrehajtási intézet személyi állományának körében, a fogvatartottakkal való bánásmóddal kapcsolatos attitűdjeikről, formális és informális eszközeik hatékonyságáról, munkájukkal kapcsolatos problémáikról.
A fenti kutatás eredményeit összegző jelentés első változatát 2014 márciusában egy szakmai konferencián mutatták be, ahol az érintett szervezetek – így a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Kúria és az Országos Rendőr-főkapitányság is – kifejtették álláspontjukat a kutatási eredményekkel, illetve az azokból általunk levont következtetésekkel kapcsolatban.
A kutatás eredményeit összegző jelentés a Magyar Helsinki Bizottság oldalán, az alábbi linken magyarul, valamint angolul is elérhető.
A projektet az Open Society Foundations támogatta.
Nincsenek üzenetek